Jdi na obsah Jdi na menu
 


TIP NA VÝLET JESENÍKY

20. 4. 2009

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Jejím posláním je plnit pro elektroenergetickou soustavu naší republiky svým výkonem 650 MW statické a dynamické služby. Statickou službou se rozumí efektivní přeměna přebytku energie v soustavě na energii špičkovou. Tento proces se uskutečňuje čerpáním vody z dolní nádrže do horní v době jejího přebytku a opačně - výrobou elektrické energie turbinovým provozem. Mezi dynamické služby patří zejména podíl PVE na regulaci výkonu a frekvence v soustavě a funkce pohotové rezervy v systému.

 

ObrazekVoda z horní nádrže umístěné ve výši 1350 m nad úrovní moře je vedená dvěma tlakovými přivaděči o průměru 3,6 m a délce 1,5 km k turbínám. Obě reverzní soustrojí, každé o výkonu 325 MW, jsou umístěna v podzemní kaverně turbín o délce 87 m, šířce 25,5 m a výšce 50 m. Blokové transformátory jsou umístěny v podzemní komoře o délce 117 m, šířce 16 m a výšce 21,5 m. V podzemí se dále nacházejí komunikační, technologické a věteací tunely a štoly o celkové délce 8,5 km. Podzemní elektrárna je spojena s dolní nádrží dvěma odpadními tunely o vnitřním průměru 5,2 m. Výkon je z podzemí veden kabelovými vodiči o napětí 400 kV na zapouzdřené vývodové pole a odtud venkovním vedením délky 52 km do rozvodny v Krasíkově.

 

Obrazek

Jak se tam dostaneme:
Automobilem:

 • z Jeseníku (Polska...) - po silnici I/44 směr Šumperk, v Bělé pod Pradědem (Domašov) odbočte doprava na Šumperk, projeďte Bělou pod Pradědem - Filipovicemi. Přejeďte Červenohorské sedlo, za poslední pravotočivou zatáčkou pod sedlem odbočte ostře doleva. Povolení ke vjezdu na tuto komunikaci musíte mít předem vyjednané.
 • ze Šumperka (Olomouce, Brna...) - po silnici I/44 přes Velké Losiny, Loučnou nad Desnou do Koutů nad Desnou (směr Jeseník). Po projetí Koutů n. D. následuje dlouhý přímý úsek, za ním následuje ostrá levotočivá zatáčka vedoucí na Červenohorské sedlo (1. zatáčka). Těsně před ní odbočte doprava na místní komunikaci. Povolení ke vjezdu na tuto komunikaci musíte mít předem vyjednané.
 • z Bruntálu (Opavy, Ostravy...) - po silnici I/11 přes Rýmařov (směr Šumperk), dále pokračujte po silnici I/44 viz cesta ze Šumperka.

  Autobusové spojení:
  Autobusová zastávka Loučná n.Des.,Kouty n.Des.,most, 10 min., místní linky Šumperk - Kouty a Šumperk - Jeseník, dálkové linky Brno - Jeseník. Dále pěšky.

  Vlakové spojení: železniční stanice Kouty nad Desnou, konečná stanice soukromé tratě Šumperk - Kouty nad Desnou, provozovanou firmou Connex. Jednotné jízdenky na tuto trať je možné zcela běžným způsobem zakoupit pro přímou jízdu ve kterékoliv pokladně Českých drah, pouze zavazadla je nutno znovu odbavit v přechodové stanici Šumperk. Dále pěšky.
 • Obrazek

 • Exkurze do přečerpávací elektrárny - POZOR změny

  Od 1.11.2008 dochází ke změně v provozování Informačního centra. Majitel elektrárny ČEZ, a.s. na základě připomínek široké veřejnosti a ekologických institucí, včetně CHKO Jeseníky, změnil podmínky na provozování IC (informačního centra). Z následného výběrového řízení, kde byly tato připomínky zapracovány, byl vybrán nový provozovatel, firma K3 SPORT, s.r.o. z Olomouce.
  Pro veřejnost, chystající se navštívit toto unikátní technické dílo, se mění několik níže popsaných skutečností:
  - v období od 1.10.2008 do 31.10.2008 jsou prohlídky z technických důvodů zrušeny

  - objednávky od 1.11.2008 na telefonních číslech 585 438 100 a 602 322 244 (v pracovních dnech 8 - 16 hod.), 583 283 282 (So - Ne 9-15 hod., pracovní dny do 18 hod.), mimo tuto dobu hlasová schránka.

  - informační centrum a zároveň výchozí bod prohlídek, včetně prodeje vstupenek: prodejna Helia sport (objekt bývalé pošty, u silnice I/44 za mostem u železniční stanice), Kouty nad Desnou č.p. 1, 788 11 Loučná nad Desnou

  - vstupné: dospělí 40,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky 25,- Kč, děti do 10 let zdarma

  - dopravné: dospělí 50,- Kč, důchodci, ZTP a školy v rámci výuky 35,- Kč, děti do 10 let 20,- Kč

   

  Obrazek  Dopravné zahrnuje přepravu účastníků exkurze v rámci jejího programu a to autobusem od objektu Helia sportu na parkoviště za správní budovu PVE DS, dále na dolní a horní nádrž a zpět k Helia sportu. V zimních měsících (sněhová pokrývka) se prohlídky horní nádrže nekonají.

  Od 1.4.2009 je zrušena přeprava osobními automobily, je tedy nutné použít hromadnou dopravu provozovatelem, pokud nejsou návštěvníci součástí organizované skupiny, přepravující se vlastním autobusem. Osobní automobily je možné ponechat zaparkované na bezplatném parkovišti v blízkosti objektu Helia sportu (100 m).

   

  Obrazek

   

 •  

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář