Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

FTF (First To Find) - ten kdo našel cache jako první

F-FTF (First FTF) - první FTF

 
Skrýše se nacházejí vlastně všude kolem nás a jejich seznamy najdete na specializovaných serverech jako třeba www.geocaching.cz. Pokud byste hledali srovnání, tak nejpodobnější by asi byla šipkovaná, kterou si pamatujete z táborů. Protože ale žijeme ve 21. století, používají hráči namísto šipek z kůry souřadnice a navigace ze satelitu.
 
Co to hledáte?
A jak „keš“ vypadá? Jakkoli. Může to být zavařovačka nebo plastová krabička, která je ukryta před nepovolanými znaky. Nehráčům se říká stejně jako v Harrym Potterovi mudlové a za žádných okolností se nesmějí dozvědět, že hledáte nějakou skrýš. A už vůbec ne to, kde je schránka uložená!
 
Co se skrývá v skrýši?
To je různé, záleží na typu schránky. Jistojistě v ní najdete notýsek, do kterého můžete napsat vzkaz všem, kdo přijdou po vás. Zapisuje se i to, kdy jste skrýš navštívili. Dále v ní zaručeně budou nejrůznější poklady, které můžete směňovat. Pravidlo praví, že pokud si ze schránky něco vezmete, musíte do ní zase něco vložit. Předměty se tak neustále mění.
 
Kdo skrýš vytvořil?
S největší pravděpodobností některý z dalších hráčů. Čím víc lidí se geocachingu věnuje, tím více skrýší vzniká. Po čase se totiž většina hráčů nespokojí s pouhým hledáním. Vyhlédnou si vhodné místo, uloží schránku a zaznamenají souřadnice a upřesňující informace na internet. Pak už jde všechno samo.
 
Kde se hra vzala?
Když v roce 2000 v Americe zrušili záměrnou chybu v satelitním navádění. Do té doby se dala navigace GPS používat s přesností asi 50 m. Dnes jsou to metry dva. Právě tehdy vznikla první schránka. A další následovaly. Navíc jsou Češi národ hravý a tahle hra je opravdu chytla. O možné cíle nebudete mít při toulkách českými kraji nouzi, jsou jich celé stovky!
 
Jak začít?
Nejedete náhodou na výlet na nějaký hrad? Pokud máte GPS, zaregistrujte se na stránkách hry a zadejte lokalitu, do které se chystáte. Vsaďte se, že v okolí bude aspoň jedna „keš“ ukrytá. Pokud máte děti, můžete jim říct, že budete cestou hledat poklad. Až schránku najdete, je úspěch výletu zaručen. Jak to jednou zkusíte, nebudete chtít přestat.
 
pozn.: Geocaching se dá hrát i bez GPS za pomocí map.

 

DNF

 

(Did Not Find) - cache nebyla nalezena

STF (Second To Find) - skoro jako FTF, ale už v pořadí

TB (Travel Bug) - zkratka pro trackovatelnou známku s předmětem

GC (Geo Coin) - kovová trackovatelná mince

CWG (Czech Wood Geocoin) - dřevěná známka, sběratelsky cenná

T4TC (Thanks For This Cache) - díky za tuto cache

TNLC (Took Nothing, Left Card) - nevzal nic, nechal vizitku

TNLN (Took Nothing, Left Nothing) - nevzal nic z cache, ale nenechal nic. Cache zalogovaná, ale nevybraná

TNLNSL - to samé, ale SL jako Signed Log mluví za všechno...

L (Left) - věc uložená do cache.

GPS (Global Positioning System) - systém pro zjištění polohy pomocí satelitů. Dle Járy Cimrmana tato zkratka znamená "Gde to Proboha Su".

CITO (Cache In Trash Out) - sbírání špíny a odpadků při cachování

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář